da-realty.org

Három Tenger Kezdeményezés

  1. Feltámad a Három Tenger
  2. Nemzeti Közszolgálati Egyetem
  3. Az EXIM adott otthont a Három Tenger Kezdeményezés Befektetési Alap májusi, virtuális minikonferenciájának

Ezért is fontos a magyar köztársasági elnök szerint, hogy a projektek finanszírozásáról határozó befektetési alap döntései jól nyomon követhetőek legyenek és igazodjanak a régió szélesebb körének igényeihez. Áder János a tanácskozáson elmondta azt is, hogy a magyar szempontból fontos projektek listáján 8 energetikai, 6 közlekedési és két digitalizációt érintő beruházás szerepel. Kitért arra, hogy Magyarország saját és uniós forrásból számos, a térség infrastrukturális, energetikai és klímavédelmi fejlesztését szolgáló beruházást valósított, illetve valósít meg. Többek között állam forrásból készül el az év végéig a Via Carpatia autópályaszakasz, és új híd épült Magyarország és Szlovákia között. Beszámolt arról, hogy Magyarország hét szomszédja közül hattal már megvalósította a gázösszeköttetést. Kiemelte, hogy az elmúlt 5 évben minden esztendőben megkétszerezték az ország napenergia kapacitását és további fejlesztések várhatók. Így, az atomenergiával együtt, 2030-ig a Magyarországon megtermelt áram 90-95 százalékban szén-dioxid-mentes lesz.

Feltámad a Három Tenger

A fórumra nyugat-balkáni országokból, illetve a keleti partnerség államaiból is érkeztek üzletemberek, ebből is hagyományt akarnak teremteni - mondta Iohannis. A 3SI bukaresti csúcstalálkozóján Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Rick Perry, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere és Heiko Maas német külügyminiszter is részt vett. A találkozón elfogadott nyilatkozat üdvözli a térség iránt tanúsított kiemelt érdeklődést, az EU és az Egyesült Államok részéről megnyilvánuló támogatást és arról is döntés született, hogy - tekintettel a térséghez fűződő gazdasági érdekeltségeire - Németországot partnerévé fogadja a 3SI. "Közép-Kelet-Európa országainak tudniuk kell, hogy számíthatnak az Egyesült Államokra az energiaellátásuk terén. Nem engedhetjük meg, hogy az energiaszektort büntetésként, vagy a nemzetbiztonság veszélyeztetéseként játsszák ki egyes országok ellen" - mutatott rá Perry a 3SI bukaresti találkozóját záró sajtóértekezleten. Hozzátette: aggasztó, hogy a Krím félsziget annektálása óta Európa függősége az orosz gáztól az addigi 30-ról 40 százalékra emelkedett, Amerika ezért is támogatja a 3SI-t az energiaforrások változatosabbá tételében.

A PAP értesülése szerint a Három Tenger Alapot Luxembourgban fogják bejegyezni, állandó székhely nélkül működik majd, stratégiáját az igazgatótanács dolgozza ki. A testület rotációs rendszerben ül össze a Három Tenger Kezdeményezés tagországaiban. Képünk forrása: Pixabay

Mitrovits Miklós: Három tenger – Kelet-Közép-Európa jövője? (Élet és Irodalom, LXI. évf. 27. szám, 2017-07-07, 6. oldal. Online: [1]) portál, 2017-07-06 (Hozzáférés: 2017-07-09) The Three Seas Initiative: Central and Eastern Europe takes charge of its own destiny (Visegrad Post, 2016-08-28. Hozzáférés: 2017-07-08. )

  • Szállásadói hozzájáruló nyilatkozat
  • Gyenge vizeletsugár nőknél
  • A járvány végével robusztus visszapattanásra számítunk – interjú – Otthontérkép Magazin
  • Három Tenger Kezdeményezés – Wikipédia
  • Három tenger kezdeményezés
  • Jazz bass eladó

Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Ennek belátásához elég csak arra gondolni, hogy jelenleg Közép- és Kelet-Európában ugyanannak a távolságnak a megtétele kettő vagy akár négyszer annyi időbe is telhet, mint Nyugat-Európában. A vasút révén megnövelt mobilitás a turizmus, a kereskedelem és az üzleti lehetőségek elősegítése révén hozzá fog járulni a gazdasági növekedéshez is. Az energiaszektor esetében viszont az a cél, hogy az együttműködő országok gázvezetékek építése révén tudják csökkenteni a térségen kívüli beszállítóktól való függőségüket. Végül a célkitűzések között a digitális infrastruktúra javítása is ott szerepel: ennek érdekében javítanák a vidéki terültek internethez való hozzáférését, illetve az ott található hálózatokat is. Azzal párhuzamosan, hogy a térség elsődleges energiafogyasztásában a gáz részesedése egyre nő, a közép- és kelet-európai országok mind jobban függnek a gázbehozataltól. Jelenleg a térség gázfogyasztását szinte teljes egészében külső forrásokból kell fedezni. Az energiafüggőség kérdése ugyanakkor mostanra már jelentős mértékben összefonódott a térség országainak kül- és biztonságpolitikájával is.

A Visegrádi Csoport elsődleges célja a nyugati integráció felgyorsítása volt, amely kudarccal zárult, mert az 1999-es NATO és a 2004-es EU keleti bővítésben sem nyertek tényleges előnyt a V4-es országok. A szövetség azóta keresi célját, nagyrészt pártpolitikai alapon szerveződik, és a lengyel-magyar tandemre épült, amely miatt Csehország és Szlovákia mindig is kikacsintott. A lengyel-magyar tandem felbomlásával, és a lengyel-magyar kétoldalú kapcsolatok történelmi mélypontra kerülésével azonban a V4 sosem lesz a régi. Az már éppen elég jelzés értékkel bír, hogy a háború kitörése óta egyetlen V4-es vezető sem kezdeményezett semmilyen koordinációt V4 logó alatt, legyen az gazdasági, menekültügyi vagy katonai. Pedig a lehetőség meglenne rá. "A lengyeleknek sokszor nincs igazuk, de idővel igazuk lesz" 2021 nyarán, amikor Piotr Naimski energetikai államtitkár irodájában ültem, és a lengyel energia függetlenséggel kapcsolatos térképeket néztük, nagy szkepszissel kérdeztem, hogy lehetséges-e az orosz gáz kiváltása, mennyibe fog ez kerülni a lengyeleknek?

Éppen ezért a kezdeményezéshez eddig egy pragmatikus megközelítés jellemző Prága részéről és egyelőre elutasítja a további intézményesítést. [1] Érdekes szinergia van az emigráns lengyel értelmiség (Brzezinski) és az amerikai külpolitikai elképzelés Európát célzó elképzelésiben. Lengyelország érdekei erősen manifesztálódnak az amerikai külpolitikában. Borítókép forrás: Bejegyzés navigáció További elemzéseink

Az EXIM adott otthont a Három Tenger Kezdeményezés Befektetési Alap májusi, virtuális minikonferenciájának

Varsó emellett törekszik arra, hogy megtörje Németország gazdasági és politikai túlhatalmát, így a projekt amerikai támogatása kulcsfontosságú a lengyelek számára. Bár a kínai befolyásról szóló hírek jelentősek voltak az elmúlt időszakban, a 17 +1 együttműködés a felbomlás jeleit kezdte mutatni, hiszen Litvánia bejelentette az abból való kilépését. Ha az amerikai fél tovább folytatná saját szövetségesi tömbjének megerősítését, azok elköteleződésnek kifejezését pedig a kínai befolyás csökkentéséhez kötné, akkor az említett bomlási folyamat folytatódna és így a 3SI új momentumhoz juthatna. Bár a napokban felerősödő európai-amerikai konfliktus az Ázsiában megvalósuló brit, ausztrál, amerikai védelmi paktum miatt elképzelhető, hogy az amerikai külpolitika továbbra is az EU-tól elkülönülten mozog majd és mivel a lengyel kormány és a jelenlegi amerikai adminisztráció közt ideológiai ellentét feszül, ezért a 3SI egyértelmű, nagyarányú amerikai támogatása is kétséges. Az orosz felet egyértelműen hátrányosan érintené a projekt, hiszen a vele ellenségesebb viszonyt ápoló lengyelekkel és baltiakkal szemben kevésbé tudná alkalmazni a gázszállítással való fenyegetést, hiszen az amerikai energiahordozók kiválthatnák az orosz energiától való függést.

A Magyarország társkezdeményezésével létrejött "Három Tenger Kezdeményezés" az Európai Unión belül felkeltette az Amerikai Egyesült Államok érdeklődését. A Trump elnökség idején kitüntetett figyelmet élvezett a térségünk. Kérdés, hogy az új Biden kormányzat miként fog viszonyulni e e urópai u niós térségi szövetségünkhöz. A magyar állam több mint ezeréves fennállása óta létérdekünk, hogy a minket körülvevő adriai-, balti- és fekete tenger háromszögének középpontját kitevő Kárpát-Medencében megőrizzük az önállóságunkat, önkormányzatiságunkat és önrendelkezésünket. E létértékek biztosításának céljából visszatérő eleme a magyar stratégiai gondolkodásnak, hogy e három tenger által körülölelt térség népeit szövetségbe kovácsoljuk. Európai nagyhatalmi korszakaink egyikében - például Nagy Lajos korában - történelmi példát szolgáltattunk a térségi összefogás erejére, habár három tenger sajnos nem mosta partjaink at. Visszatérő elem, hogy amikor magyar szellemi véleményvezérek veszélyben érzik az önmeghatározási képességünket, akkor térségi szövetségi gondolatokat fogalmaznak meg.

három tenger kezdeményezés
Sunday, 15 May 2022